top of page

KATILIMCI YORUMLARI

Figen

“Bana çok iyi geldi, çember sayesinde farkında olmadığım birçok güzelliği farkettim. Kıvılcım da çok dengeli, bilgiye çok açık, hem öğretmen hem öğrenci ruhu olan çok ama çok başarılı bir eğitmen.”

Can

“Eğitime başlarken stres yönetimine katkısı olmasını bekliyordum. Ancak çok daha ötesinden kendimi, hayatımı ve çevremle ilişkilerimi anlamam için yeni kapılar açtı. Çemberdeki uyum ve etkileşim ise benzersizdi. Adeta “grup terapisi” oldu benim için.”

Katılımcı

“Ön yargıyla başlamış olsam da ilk dersten itibaren son derece keyifli saatler geçirdim. 8 hafta su gibi akıp geçti ve seansların sona ermesini hiç istemedim. Kendimle baş başa kalmanın ne kadar önemli olduğunu anladım ve kendini dinleyerek hareket etmenin insanda yarattığı huzuru en derinlerimde hissettim. Programın akışı ve kapsamı çok yerindeydi.  Kıvılcım ise gerçekten çok iyi bir eğitmen.. Ticari kaygı taşımadan insanlara yardımcı olmak isteyen ve bunu mutlulukla yapan birisi... İyi ki geldim.”

Katılımcı

“Eğitim sonrası en büyük kazanımım tepki vermeden önce kendime zaman tanımaya çalışıyorum. Eğer otomatik tepki verdiysem bunu fark ediyorum, başka türlü nasıl olurdu diye kendime soruyorum. Kendi ihtiyaçlarıma daha uyanığım.”

Begüm

“Gerçekten hem bilimsel gerçeklerle hem de birebir öznel deneyimlerle elde ettiğim kazanımlar çok değerliydi. Görsellerin kullanılması, yapılan ayrıntılı alıntılar, haftalık notlar (özellikle şiirler) derinlemesine düşünme ve içselleştirme sürecim için çok güçlü bir temel oluşturduğunu düşünüyorum. Eğitmenin ses tonundan, bireyleri dinleyişi, sorduğu sorular o kadar yargısız ve açıktı ki... Kendimi çok rahat hissettim ve eğitmenin yöntem ve tutumları özellikle eğitim sürecinde bakış açımı olumlu etkilediğini düşünüyorum.”

Selva

“Hem kendimi hem çevremi daha iyi tanımama, fark etmeme yardımcı oldu. Kendime böyle bir zaman ayırdığım için teşekkür ediyorum. Meditasyonlar ve konuşmalar çok faydalıydı ama en önemlisi pratik yapmanın ve tekrarın mindful olma halini geliştirip kalıcı etkilerini yaşamak ve hayata da uygulayabilmeyi öğrenmek faydalı oldu.”

Yekta

“Her şeyin çok hızlı aktığı, multitaskingin çok büyük bir başarıymış gibi algıladığım bir dünyada içim oldukça bulanıklaşmıştı. Zihnim ya geçmişte ya gelecekteydi. Bu eğitim bana başka bir yol olduğunu gösterdi. Üstelik bu yol çok huzurlu ve kendime güvenmemi sağlayan bir yolmuş. Harika bir eğitim, harika bir eğitmen.”

Serap

“Bu kurs bedenimi dinlemeyi, duygularımı fark etmemi sağladı. Gerçekten anda kalmak ne demek bunu öğrendim. Anı yaşamak demek bütün sorunlarını, sorumluluklarını bırakıp Polyannacılık oynamak değilmiş bunu öğrendim. Şefkat sadece başkalarına gösterilen bir şey değilmiş. İnsan önce kendine şefkatli olmalıymış. Dahası kendime şefkatli olabiliyormuşum, kendimi olduğum gibi kusurlarımla kabul etmeyi ve sevmeyi öğrendim. Meditasyon bir şey düşünmemek, daha doğrusu düşünceleri bastırmak değil onlara izin verip izlemekmiş.”

Murat

“Bu kursta kendimi, insanları ve içinde bulunduğum durumları daha iyi değerlendirebilmek, algılayabilmek ve yorumlamak için bazı içsel araçlar kazandım.”

Serra

“Farkındalığımı arttırdı, nefes çalışması, beden taraması, dağ meditasyonu ve eğitmenin konuşmaları beni olumlu yönde etkiledi. Odaklanma konusunda kendimde büyük bir aşama hissettim.”

Duygu

“Uzun, bazen zorlayıcı ama aydınlık bir yolda kolaylaştırıcı olan Canım Kıvılcım'a ve alanı paylaştığım yol arkadaşlarıma teşekkür ederim. Önemli bir değişimin, uzun bir yolun başıydı benim için bu eğitim. Nereden ve nasıl başlayacağıma ışık tuttu.”

Katılımcı

“Eğitim saatlerinde yaptığımız meditasyonlardan çok fayda aldım. Çünkü özdisiplinde zorlanan biriyim ve kendi başıma daha az yapabiliyorum. İkincisi, grup içinde olmak, buna para ve zaman yatırmış olmak, eğitmenin etkisi ile beraber yapılan meditasyonun amacına uygun olmasını sağladı. Meditasyonun ne olduğunu ve neye yaradığını ilk defa bu kadar net anladım. İhtiyacıma yönelik kullanabileceğimi bildiğim bir araca sahip oldum. Bir diğer fayda: herhangi bir durum/duygu ile rahat olmak ve onunla kalabilmek kavramı idi.  Evde yaptığım ödevlerden, "mutlu anlar ve mutsuz anlar notları" çok somut işime yarayan bir uygulama oldu. Strese kapıldığım bir konuyu yazıya dökerken stresten sıyrılıp, odaklanmamı, olanı olduğu gibi görmemi sağladı.

bottom of page