EĞİTİM PROGRAMLARI

Mindfulness Temelli Bilişsel Terapi (MBCT)

MBCT mindfulness eğitimi Oxford Üniversitesi'nde geliştirilmiş bir psikoeğitim programıdır.  Kişilerin zihinlerini daha iyi tanımaları, bilişsel ve duygusal süreçleri ile ilgili farkındalık geliştirip zorlayıcı hayat olayları karşısında daha dirençli olmaları ve bu yolla kaygı bozukluğu ve depresyon gibi hayat kalitesini düşüren psikolojik rahatsızlıklardan korunmayı hedefler.  Ayrıca akut depresyon sırasında tedaviyi destekleyici, remisyon döneminde depresyonun tekrarlamasını önleyici ve kaygı bozukluğu için kullanılmaktadır. Psikolojik tanısı olmayan bireylerde ise günlük stres ve kaygının azaltılması, eleştirel iç sesin sakinleştirilmesi, otomatik negatif düşüncelerin farkındalığı ve daha yapıcı bir psikolojik tutum benimsenmesi için kullanılır. 

Mindfulness Temelli Stres Azaltma (MBSR)​

Mindfulness eğitimlerinin ilki olan MBSR programı Prof. Jon Kabat-Zinn tarafından 1979 yılında geliştirilmiş bir grup psikoeğitim programıdır.  MBSR programı 41 yıldır on binlerce insana kendilerini daha iyi tanımalarına, kişisel stres ve kaygılarını daha iyi anlamalarına, hayattaki zorluklarla daha iyi başa çıkabilmelerine, fiziksel olarak daha sağlıklı ve zinde olmalarına, daha huzurlu ve anlamlı hayatlar yaşamalarına yardımcı oldu. Bilimsel kanıta dayalı olan bu program farkındalık temelli uygulamaların altın standardı olarak kabul edilir. 

Zıvanadan Çıkmış Bir Dünyada Huzur Bulmak

Zıvanadan Çıkmış Bir Dünyada Huzur Bulmak programı (Finding Peace in a Frantic World) 2011 yılında Oxford Üniversitesi Klinik Psikoloji Profesörü Mark Williams ve Dr. Danny Penman tarafından geliştirilmiş bir mindfulness programıdır.  Mindfulness Temelli Bilişsel Terapi (Mindfulness Based Cognitive Therapy – MBCT) programının “light” versiyonu olarak da anılır ve genel katılıma uygundur.  Bu progamda hızlı ve talepkar bir dünyada yaşadığımız stres ve kaygı ile başa çıkma ve olumlu yaşam becerileri kazanma üzerinde durulur.

Psikolojik Sermayeyi Güçlendirmek

Bu program Psikolojik Sermaye Teorisi (PsyCap) üzerine kurgulanmış bir programıdır. 


Programda katılımcılar kendilerini psikolojik sermayenin dört boyutu olan yeterlilik, iyimserlik, umut ve yılmazlık bileşenleri üzerinden değerlendirirler ve uygulama ve paylaşım ağırlıklı  olarak zihinsel zindelik ve esnek dayanıklılık konuları üzerinde çalışırlar.

Online Mindfulness Eğitimleri

Tüm mindfulness eğitimleri, seminer ve atölyelerin online platforma uyarlaması yapılmış olup programlar online olarak yürütülebilmektedir.

Katılımcılar uzaktan bağlanarak canlı derslere katılabilir, ses kayıtları ve katılımcı kitapçıkları ile eğitimleri takip edebilirler.

Kurumlar için Mindfulness Seminer ve Atölyeleri

İş hayatı stres, kaygı ve belirsizliklerle dolu.  Böyle bir ortamda zihinsel olarak kendimize iyi bakmak hiç olmadığı kadar önemli. Tıpkı bedenimize iyi baktığımız gibi kendi iç dünyamıza iyi bakmak da öğrenilen bir yaşam becerisi ve iş başarımız üzerinde direkt etkili.

 

Mindfulness çalışanlar ve organizasyonlar için stres yönetimi ve zorlayıcı durumlarla başa çıkabilmek için gerekli araçları sunar.  İş yerinizi ya da ekipleriniz ihtiyaca göre seminer, atölye da key note formatında mindfulness programları ile tanıştırabilirsiniz. 

Kurumsal Referanslar

Bosch, Reckitt Benckiser, Boyner, Erdemir, Eczacıbaşı,  Mey Diageo, Otsimo, Insider, Eaton, Yargıcı, JTI, Assa Abloy, SC Johnson’s Wax, Rent’n Connect, Arçelik, NETAŞ, Anadolu Sigorta, Lilly Boehringer, Arya Investment Platform, TED Ankara Mezunları Derneği, Birleşmiş Milletler Population Fund (UNFPA)